Odnawialne źródła energii to obecnie numer jeden, jeśli chodzi o budownictwo energooszczędne i pasywne. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala zadbać nie tylko o środowisko naturalne, ale także o własne finanse. Jako, że konwencjonalne źródła energii kurczą się coraz bardziej, nieuniknione jest sięgnięcie po zasoby pochodzące z żywiołów typu woda. Za granicą baterie słoneczne, panele fotowoltaiczne, elektrowni wiatrowe czy też elektrownie wodne to powszechny widok. Jak to z kolei wygląda w Polsce?

Odnawialna energia dla domu w Polsce

Odnawialna energia dla domu, może całkiem skutecznie ograniczyć wydatki. Za granicą zielona energia cieszy się bardzo dużą popularnością, chociaż w Polsce wykorzystanie energii odnawialnej również rośnie. Duży wpływ na to mają coraz niższe ceny za instalacje fotowoltaiczne oraz rządowe projekty i wsparcie instytucji rządowych czy organizacji non-profit. Nie chodzi tylko o to, że takie rozwiązanie jest ekonomiczne i ekologiczne, ale konwencjonalne źródła energii nieodnawialnej są już na coraz większym wyczerpaniu. Stąd też konieczność zainteresowania się zieloną energią. To jedyny sposób na zaspokojenie wzrastającego zapotrzebowania na energię.

Największym zainteresowaniem cieszą się energia wiatrowa, woda i słoneczna oraz biogaz, pompy ciepła i energia geotermalna. Ponad połowa zużycia krajowego przypada na gospodarstwa domowe, a pozostała część dotyczy sektora usług i handlu. Instalacje fotowoltaiczne można spotkać już nie tylko w przypadku klientów indywidualnych, ale także korzystają z odnawialnych źródeł energii hotele czy zakłady produkcyjne.

Z jakich źródeł można najefektywniej produkować energię?

Obecnie jest sporo źródeł energii odnawialnych, jednakże to z którego można uzyskać najwięcej korzyści, zależy od regionu, w którym się mieszka. Przykładowo z energii wiatrowej można uzyskać najlepsze korzyści na obszarach bardzo wietrznych przez cały rok. Dzięki mapom i badaniom geologicznym można wywnioskować, w których miejscowościach najlepiej będzie usytuować farmy wiatrowe oraz gdzie jest najwięcej dni słonczych. Właśnie tego typu danymi należy kierować się podczas wyboru.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *