Dekoracja mieszkania modnym oświetleniem

Oświetlenie w domu, poza funkcją praktyczną, może być także doskonałym sposobem na udekorowanie wnętrza. Obecnie sklepy z materiałami wykończeniowymi proponują wiele rozwiązań dotyczących sufitowego oraz ściennego źródła światła. Równie ważne są też ozdobne lampy podłogowe oraz te ustawiane na biurku.

Nowoczesny charakter stylowych lamp sufitowych

lampy nowoczesneObecnie w aranżacji wnętrz króluje trend na stylowe lampy nowoczesne. Są to przede wszystkim figury geometryczne, kule oraz kopuły. Obok najpopularniejszych zrobionych ze szkła, w modzie są ostatnio żyrandole drewniane lub mosiężne zawieszone na metalowym pręcie. Do większych pomieszczeń tj. salon bądź open space polecane są żyrandole z kilkoma źródłami światła, co służy nie tylko lepszemu oświetleniu pomieszczenia, ale także stanowi niepowtarzalny element dekoracyjny. Mogą to być białe, szklane klosze, które dzięki uniwersalnemu designowi sprawdzą się w każdej aranżacji wnętrza.

Oświetlenie w łazience i sypialni

Ciekawą alternatywę dla lamp sufitowych stanowią lampy nowoczesne (zobacz tutaj) przytwierdzane do ściany. Noszą one nazwę kinkietów i są najczęściej polecane do łazienek oraz sypialni. Dzięki zamontowaniu na ścianie, idealnie oświetlą łazienkę, a umieszczone w sypialni podczas wieczornego relaksu np. przy książce będą stanowić dodatkowe źródło światła. W sklepach dostępne są także zestawy lamp, które można rozstawić oraz rozwiesić w całym mieszkaniu.

More

Co zwiastuje raport energetyczny 2018?

Sytuacja energetyczna kraju wpływa na jego bezpieczeństwo i stabilność. To właśnie z tego powodu, co roku przeprowadzany jest raport energetyczny, który stanowi analizę bieżącej sytuacji, określa zapotrzebowanie i jednocześnie stwierdza możliwości podażowe i wyznacza prognozę na przyszłość. Co zwiastuje raport energetyczny 2018?

raport energetycznyZapotrzebowanie wzrośnie w najbliższych latach

Najnowszy raport energetyczny przewiduje znaczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w następnych latach. Specjaliści taki stan rzeczy wiążą ze wzrostem gospodarczym, zwiększeniem poziomu konsumpcji, a także zanikaniem praktyk energooszczędnych. W wielu domostwach zużywa się więcej prądu niż zachodzi takie zapotrzebowanie. Wpływ na zwiększoną potrzebę podaży prądu mają także procesy urbanizacyjne oraz elektryfikacja branży transportowej. Proces zwiększającego się zapotrzebowania nie jest niczym nowym. Zjawisko obserwowane jest regularnie. Od 2015 r., wraz z każdym następnym rokiem, wzrost obserwowany jest na poziomie ok. 2%. Na daną chwilę, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zwiększenie tempa wzrastającego zapotrzebowania nawet i do okolic czterech procent w skali roku. Na szczęście, nie powinien być to trend stały i z czasem, sytuacja powinna się unormować i wskazywać zniżkę.

Długoterminowe prognozy optymistyczne

O ile najbliższe lata ma cechować dalszy wzrost zapotrzebowania energetycznego z wyraźnym przyspieszeniem trendu, to sytuacja w kontekście długoterminowym wygląda pod tym względem znacznie korzystniej. Po najbardziej prawdopodobnym wzroście, nastąpi odczuwalny spadek. Obecny (raport za rok 2017) stan poziomu zapotrzebowania na energię elektryczną wynosi 173 TWh. Szacuje się, że następny rok (2018 r. – raport energetyczny zostanie przeprowadzony w 2019 r.) przyniesie wynik 175 TWh. Kolejny rok prawdopodobnie wykaże również trend zwyżkowy, w dodatku bardziej intensywny. Jednak prognozy na 2020 r. dają już bardziej korzystny obraz. Analitycy szacują, że wysokość zapotrzebowania energii elektrycznej spadnie do poziomu 169 TWh. Jest to dosyć duża różnica.

More

Oświetlenie LED

W branży przemysłowej koszty każdego z procesów poddawane są szczegółowej analizie, która ma na celu ich optymalizację. Warto więc przeanalizować także koszty oświetlenia i korzyści wynikające z montażu oświetlenia LED.

Obniżenie kosztów

Technologia LED, dzięki wykorzystaniu zjawiska elektroluminescencji i możliwości sterowania pozwala na znaczące ograniczenie kosztów związanych z oświetleniem pomieszczeń. Mniejsze są także koszty eksploatacji i konserwacji, gdyż lampy przemysłowe LED świecą nawet do 50000 godzin, więc nie ma potrzeby ich częstej wymiany.

Optymalizacja warunków pracy

Niewątpliwą zaletą lamp przemysłowych LED jest wpływ na jakość i wydajność pracy. Zaletami omawianej technologii są m.in. brak efektu migotania, prawidłowe oświetlenie powierzchni roboczej oraz dobry współczynnik oddawania barw.

Wpływ barwy światła na pracę i samopoczucie

Decydując się na zakup oświetlenia należy sprawdzić, czy jest ono bezpieczne dla oka i posiada odpowiednie certyfikaty fotobiologiczne. Niezwykle ważny jest również dobór odpowiedniej barwy światła do specyfiki pracy:
– barwa ciepła pozwala zrelaksować się i odpocząć,
– barwa neutralna jest wskazana do czytania, daje dobre warunki do nauki,
– barwa zimna sprzyja koncentracji.

Zalety lamp przemysłowych LED można wymieniać jeszcze długo. Decydując się na to rozwiązanie należy jednak znaleźć dobrego wykonawcę, który pomoże dobrać parametry oświetlenia do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa.

More

Modernizacja układu pomiarowego w firmie – kiedy jest niezbędna i czy wiąże się z jakimiś opłatami?

Zmiana dostawcy prądu wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu najróżniejszych formalności i chociaż jest ona całkowicie darmowa, to jednak czasami trzeba ponieść dodatkowe koszty związane z modernizacją układu pomiarowego. Wszystko zależy od tego, kto jest właścicielem licznika i czy jest on dostosowany do zasady TPA. Jak zatem wygląda to w praktyce i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Modernizacja układu pomiarowego w firmie – kiedy jest niezbędna i czy wiąże się z jakimiś opłatami?

modernizacja ukladuModernizacja układu pomiarowego nie zawsze jest konieczna przy zmianie dostawcy prądu. Nie jest to potrzebne jeśli posiadany układ pomiarowy jest dostosowany do zasady TPA dotyczącej dostępu stron trzecich do sieci dystrybucyjnej. Jeśli system pomiarowy spełnia ową zasadę, to przedsiębiorca może wybrać dowolnego dostawcę energii. W przeciwnym razie konieczne jest uzyskanie warunków technicznych na przystosowanie danego układu do zasady TPA, wycenienie modernizacji oraz przygotowanie kosztorysu i uzgodnienie projektu technicznego z lokalnym operatorem. Jeśli chodzi o koszty takiej modernizacji układu pomiarowego, to są one najczęściej ponoszone przez operatora. Inaczej to jednak wygląda, jeśli właścicielem licznika pomiarowego jest przedsiębiorca. Wówczas to niestety on musi pokryć wszystkie koszty związane z modernizacją układu pomiarowego. Nie są to jednak małe kwoty. Koszty modernizacji układów pomiarowych liczone są w tysiącach złotych – średnio jest to od dziesięciu do nawet trzydziestu pięciu tysięcy złotych.

Jak wygląda przebieg wymiany licznika pomiarowego?

Wymiana licznika pomiarowego nie jest niczym skomplikowanym i trwa zaledwie kilkanaście minut. Wszystkim zajmują się przeszkoleni pracownicy danego operatora. Zanim monterzy przejdą do wymiany licznika, konieczne jest zapisanie stanu liczydła zdejmowanego urządzenia. Następnym krokiem jest zainstalowanie nowego licznika pomiarowego – w tym samym miejscu, co znajdował się poprzedni. Dalej monter zapisuje stan początkowy nowego urządzenia pomiarowego, a na koniec zakłada plomby na liczniku i jeszcze w paru innych miejscach. Przedsiębiorąca otrzymuje też dokument potwierdzający przeprowadzenie modernizacji układu pomiarowego wraz z informacjami odnośnie stanów ich liczydeł.

More

Praktyczne i estetyczne oświetlenie na działce

Zazwyczaj bardzo szybko okazuje się, że oświetlenie na działce jest konieczne, a wynika to przede wszystkim ze względów praktycznych. Mając wygodnie rozmieszczony układ lamp na działce można odpowiednio oświetlić bramę wjazdową, garaż, podjazd lub też drzwi. Można też doświetlić te miejsca w ogrodzie, które budzą nasz niepokój, a dzięki lampom będziemy mieli większe poczucie bezpieczeństwa. Tak naprawdę – zakup takich lamp nie powinien być dla nas dużym wydatkiem, natomiast na pewno docenimy ich funkcjonalność szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy to szybko zapada zmrok.

Lampy solarne, które sprawdzają się o każdej porze roku

Dobrej jakości lampy solarne lub też modele lamp solarnych z czujnikiem ruchu sprawdzą się na każdej działce. Jeśli tylko są to dobre produkty z dużym panelem słonecznym – będzie on w stanie zmagazynować odpowiednią ilość energii do tego, aby po zmroku oświetlić działkę.

– Dużą zaletą lamp solarnych jest to, że nie wymagają one przyłącza elektrycznego. Dzięki temu ich instalacja jest znacznie łatwiejsza, w razie potrzeby można je też szybko przestawić. Do wyboru będziemy mieć zarówno lampy wolnostojące jak i modele dedykowane do tego, aby zawiesić je na ścianie budynku.

Lampa solarna z czujnikiem ruchu to praktyczne rozwiązanie, gdyż będzie się ona zapalać tylko wtedy, kiedy będzie to potrzebne – w momencie, kiedy czujnik zarejestruje jakiś ruch.

More

Jaką wersje latarki wybrać?

Kompletując wyposażenie na biwak lub górskie wędrówki, nie można zapominać o zabraniu ze sobą latarki. Nigdy nie wiadomo w jakich warunkach zdarzy nam się przebywać i może się okazać, że kwestia posiadania lub braku latarki może zaważyć na naszym bezpieczeństwie.

Do czoła, czy do ręki?

Na rynku wśród tego typu profesjonalnych latarek – https://ostry-sklep.pl/latarki przeznaczonych konkretnie do użytku zewnętrznego wyróżnić można dwa modele różniące się między sobą sposobem użytkowania: latarkę ręczną i czołową.

Jak sama nazwa wskazuje zasadnicza różnica między nimi polega na sposobie korzystania z nich. Wersję czołową montuje się za pomocą specjalnych opasek na głowę, natomiast latarkę ręczną po prostu trzyma w dłoni.

Profesjonalna latarka czołowa jest doskonałym wyborem w przypadku, gdy potrzebne nam będą stale obie dłonie, czyli np. podczas wspinaczki. Minusem tego rozwiązania jest na początku mała intuicyjność w kierowaniu strumienia światła, który jest w pełni uzależniony od położenia głowy.

Latarka ręczna co prawda wyłącza z użytkowania jedną z dłoni, jednak jest znacznie wygodniejsza podczas, gdy musimy doświetlić jeden stały punkt, a w tym czasie wykonywać również inne zadania, które wymagają kierowania głowy na boki.

More

Stacja ładowania samochodów elektrycznych spotykana w coraz większej liczbie miast

Na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych, które pozwalają nie tylko zaoszczędzić, ale i przyczynić się do emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a więc do ochrony środowiska. Jakie płyną korzyści z posiadania pojazdu zasilanego prądem?

Stacja ładowania samochodów elektrycznych spotykana w coraz większej liczbie miast

ładowanie samochoduJednym z minusów samochodów elektrycznych jest niedobór punktów doładowań. Wcale nie jest tak prosto znaleźć stację ładowania pojazdów elektrycznych. Na szczęście powstaje ich coraz więcej, a w dużych miastach rośnie liczba parkingów wyposażonych w systemy do ładowania silników zasilanych prądem. Oczywiście zanim powstanie efektywna sieć takich punktów ładowania minie trochę czasu, ale wówczas i ceny samochodów elektrycznych staną się bardziej przystępne, a więc wzrośnie na nie popyt. Już teraz coraz więcej osób decyduje się na zakup pojazdu wyposażonego w baterię zasilaną prądem. Na ich korzyść z pewnością przemawiają niższe koszty związane z ich użytkowaniem. Znacznie łatwiej jest też przewidzieć wydatki związane z naładowaniem samochodowej baterii elektrycznej niż w przypadku tradycyjnego auta ze względu na ciągle zmieniające się ceny paliw. Ponadto rośnie zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii i coraz więcej osób inwestuje w panele słoneczne, co pozwala zanotować jeszcze większe oszczędności. Jazda samochodem elektrycznym, który został zasilony darmową energią słoneczną, staje się jeszcze bardziej opłacalna.

Co jeszcze przemawia na korzyść samochodów elektrycznych?

Trzeba również pamiętać o tym, że napęd samochodu elektrycznego ma prostą konstrukcję, co pozwala na ograniczenie ryzyka wystąpienia awarii auta do minimum. Nie ma także potrzeby wymieniania filtrów ani też olejów. Wszystko to przekłada się zatem na niemałe oszczędności. Autem elektrycznym znacznie łatwiej się także steruje tym bardziej, że wiele z nich wyposażonych jest w automatyczną skrzynię biegów. Z pewnością młodzi kierowcy oraz kobiety to docenią. Niezaprzeczalną zaletą pojazdów zasilanych prądem jest to, że są one przyjazne dla środowiska. Oprócz cichszej pracy samego auta, można liczyć także na znacznie mniejszą ilość wytwarzanych spalin. Nie trzeba martwić się zatem ciągłym narażeniem na hałas ani też emisją dwutlenku węgla, czyli zanieczyszczaniem środowiska naturalnego. Wielu ekspertów twardzi także, że w razie wystąpienia wypadku, samochód elektryczny jest znacznie bezpieczniejszy niż tradycyjne auto. Chodzi tutaj głównie o kwestię łatwopalnych substancji typu paliwo, których nie ma w aucie zasilanym prądem. Zmniejsza się zatem diametralnie ryzyko wybuchu.

More

Termostat grzejnikowy Wi-Fi szansą na niższe rachunki

termostatRosnące ceny energii powodują, że coraz więcej ludzi zaczyna szukać nowych, energooszczędnych rozwiązań, które pozwolą poczynić oszczędności i zachować pieniądze w portfelu. Zmniejszenie zużycia to podstawowa metoda zaniżenia swoich rachunków. Może do tego prowadzić wiele kroków, np. wyeliminowanie zbędnego zużycia (gaszenie świateł itp.), stosowanie energooszczędnych technologii (np. oszczędnych żarówek) czy przeprowadzanie kompensacji mocy. Zbędne zużycie generuje także niezbyt optymalne zarządzanie ogrzewaniem. Może temu zaradzić termostat grzejnikowy Wi-Fi.

Redukcja zużycia

Podstawową zaletą, jaka wypływa ze stosowania termostatu grzejnikowego Wi-Fi jest możliwość ustalenia optymalnego stopnia intensywności ogrzewania, tak, żeby uzyskać pożądaną temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu, zostaje wyeliminowane nadmierne grzanie, które pochłania niepotrzebnie zbyt duże ilości energii i wpływa na zawyżanie rachunków. Wykorzystując termostat grzejnikowy Wi-Fi, w sposób szybki, prosty i automatyczny zredukujemy zużycie. Specjaliści szacują, że korzystanie z inteligentnego systemu zarządzania intensywnością ogrzewania, może przyczynić się do oszczędności energii sięgającej poziomu nawet dwudziestu pięciu procent.

Funkcjonalność

Termostat grzejnikowy Wi-Fi służy zredukowaniu nadmiaru zużywanej energii. Jego zadaniem jest utrzymywanie stałej temperatury w wybranych pomieszczeniach, według zaleceń użytkownika systemu, który wprowadza wysokość temperatury, jaką chce uzyskać i utrzymywać. Dalsza część pracy wykonywana jest już automatycznie, dzięki czujnikom temperatury i technologii Wi-Fi. Te pierwsze, sprawdzają poziom ciepła panującego w pomieszczeniu, a następnie drogą radiową przesyłają zebrane dane termostatu grzejnika, który w zależności od potrzeby wzmacnia lub zmniejsza stopień intensywności ogrzewania przez centralny system. Funkcjonalność termostatu wyposażonego w technologię Wi-Fi zapewnia zużycie jedynie takiej ilości energii, która będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie użytkownika systemu.

More

Taryfa G12 – odbiorcy

Choć bezsprzecznym liderem rynku energetycznego dla gospodarstw domowych jest taryfa G11, to G12 zdobywa coraz większą popularność i coraz większa ilość osób, które szukają oszczędności decydują się na zmianę zasad dostawy energii elektrycznej. Taryfa G12 jest drugą z najbardziej popularnych formuł naliczania opłat za korzystanie z prądu w gospodarstwach domowych. Sprawdźmy, czym się różni i kto może być jej odbiorcą.

Różnice między G11 i G12

żarowka black and whieTo, co w największym stopniu odróżnia G11 i G12 to sposób naliczania opłat za korzystanie z prądu. Taryfa G12 ma charakter dwustrefowy, co oznacza, że wprowadza różne stawki za energię w zależności od godzin, w której jest ona pobierana. G11 ma charakter jednostrefowy i posiada stałe stawki za korzystanie z prądu bez względu na porę doby. Taryfa G12 ma przewagę nad G11 pod kątem możliwości uzyskania gwarancji stałych cen (odbiorcy TPA). Wynikają one bowiem z zapisów umowy z operatorem i obowiązują do końca jej trwania zgodnie z ustalonym w zapisach terminem. Taryfa G11 nie daje takiej gwarancji. Ceny są tu bowiem regulowane w sposób urzędowy przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a ich ustalenie odbywa się raz w roku. W praktyce oznacza to, że można spodziewać się podwyżek co roku.

Odbiorcy taryfy G12

Taryfa G12 kierowana jest do gospodarstw domowych. Przeznaczona jest dla osób, które potrafią przenieść swoją aktywność związaną z czerpaniem prądu na tzw. doliny, czyli pory doby, w których statystycznie notuje się niskie zużycie prądu. Są to godziny między 22-6 oraz 13-15. Jest ona zatem adresowana głownie do osób prowadzących nocny tryb życia. Taryfa G12 może wejść w życie dla odbiorców początkowych. Ma wtedy charakter urzędowy, a stawki są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Odbiorcami taryfy G12 mogą być także klienci TPA, czyli osoby, które dokonały zmiany sprzedawcy energii. Tego typu klienci mogą zyskać o wiele bardziej atrakcyjną ofertę. Otrzymują oni bowiem gwarancję stałej ceny wynikającej z zapisów umowy, a nawet możliwość negocjowania warunków na bardziej korzystne.

More

Czym charakteryzuje się taryfa weekendowa?

zarowka1Nikogo nie trzeba przekonywać, że opłaty za energię elektryczną są wysokie i warto szukać sposobów na ich zmniejszenie. Wbrew pozorom sposób jest wiele, na przykład zakup urządzeń energooszczędnych, jednak nie są one tak skutecznie jak zmiana dostawcy prądu oraz taryfy prądu. Pozwala to zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych miesięcznie. Jak to zrobić? Przede wszystkim przeanalizować kiedy zużywamy najwięcej energii elektrycznej.

Taniej w weekendy
W przypadku gospodarstw domowych bardzo często okazuje się, że największe zużycie prądu ma miejsce w weekendy. Nic w tym dziwnego – większość domowników jest w domu, wtedy też zazwyczaj sprzątamy, pierzemy, a więc zużywamy dużo prądu. W takich sytuacjach najkorzystniejsza taryfą będzie tak zwana taryfa weekendowa G12w. jest ona przeznaczona przede wszystkim dla gospodarstw domowych, ale świetnie sprawdzi się na przykład w akademikach.

Taryfa weekendowa G12W
G12W jest taryfa dwustrefową, czyli dzieli dobę na dwie strefy: strefę droższą (obejmuje godziny 6-13 oraz 15-22 od poniedziałku do piątku) oraz tańszą obejmującą godziny nocne 22-6 i okienko między 13 i 15 oraz sobotę i niedzielę. Jeżeli najwięcej energii elektrycznej zużywamy w godzinach nocnych oraz w weekendy to taryfa idealna dla nas.
Taryfa weekendowa G12W sprawdzi się w przypadku, gdy w ciągu tygodnia niewiele osób przebywa w domu, a najwięcej dzieje się właśnie w soboty i niedziele, ale także w gospodarstwach domowych, w których prąd używany jest do podgrzewania wody i ogrzewania budynku. To też idealna opcja dla tych, którzy potrafią tak zaplanować zużycie prądu, aby przypadało na godziny objęte niższą taryfą.

Taryfa weekendowa G12W staje się coraz popularniejsza, jednak zawsze należy pamiętać, że najpierw należy przeprowadzić szczegółową analizę opłacalności. Inaczej może się okazać, że zamiast oszczędzać będziemy płacić więcej.

More