Jeszcze kilkanaście lat temu najpopularniejszym licznikiem energii elektrycznej był licznik indukcyjny. Aluminiowy dysk znajdujący się w jego wnętrzu obracał się na skutek oddziaływania prądów wirowych, których natężenie było wprost proporcjonalne do ilości zużytej energii. W przypadku liczników inteligentnych zasada jest podobna.

Liczniki inteligentne

W licznikach inteligentnych rolę aluminiowego dysku pełni procesor, który generuje impulsy elektryczne o zmiennej częstotliwości. Im większa liczba impulsów w jednostce czasu, tym większe zużycie energii elektrycznej. Analizując te dane można w prosty sposób obliczyć, jak wysokie jest w danym momencie zużycie energii w gospodarstwie domowym.

Komunikacja dwutorowa

Ideą powstania liczników inteligentnych była chęć uproszczenia zasad naliczania zużycia energii elektrycznej a także możliwość dwutorowej komunikacji pomiędzy urządzeniem a dostawcą energii. Dlaczego w tym wypadku mówimy o komunikacji dwutorowej?

1. Komunikacja na linii urządzenie – dostawca pozwala na pełną kontrolę w czasie rzeczywistym parametrów obciążenia sieci energetycznej, właściwej dla konkretnego gospodarstwa domowego. W ten sposób dostawca może nie tylko otrzymać finalne zestawienie zużycia energii, ale też sprawdzić, ile energii zużywa odbiorca w poszczególnych etapach dnia.

2. Komunikacja na linii dostawca – urządzenie pozwala na szybką aktualizację oprogramowania sterującego konkretnym licznikiem energii elektrycznej a także na wyświetlenie najistotniejszych komunikatów na wyświetlaczu.

Dodatkowo, dzięki szybkiemu transferowi danych licznik inteligentny może powiadamiać dostawcę energii elektrycznej o awariach występujących w sieci i w miarę możliwości – szybko je usuwać.

Zalety licznika inteligentnego:

1. Szybkość i większa dokładność działania
2. Odporność na czynniki zewnętrzne (w tym zaburzenia magnetyczne i elektromagnetyczne).
3. Możliwość szybkiego sczytywania istotnych informacji.
4. Łatwiejszy odczyt danych w porównaniu z licznikiem indukcyjnym.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *