Sytuacja energetyczna kraju wpływa na jego bezpieczeństwo i stabilność. To właśnie z tego powodu, co roku przeprowadzany jest raport energetyczny, który stanowi analizę bieżącej sytuacji, określa zapotrzebowanie i jednocześnie stwierdza możliwości podażowe i wyznacza prognozę na przyszłość. Co zwiastuje raport energetyczny 2018?

raport energetycznyZapotrzebowanie wzrośnie w najbliższych latach

Najnowszy raport energetyczny przewiduje znaczny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w następnych latach. Specjaliści taki stan rzeczy wiążą ze wzrostem gospodarczym, zwiększeniem poziomu konsumpcji, a także zanikaniem praktyk energooszczędnych. W wielu domostwach zużywa się więcej prądu niż zachodzi takie zapotrzebowanie. Wpływ na zwiększoną potrzebę podaży prądu mają także procesy urbanizacyjne oraz elektryfikacja branży transportowej. Proces zwiększającego się zapotrzebowania nie jest niczym nowym. Zjawisko obserwowane jest regularnie. Od 2015 r., wraz z każdym następnym rokiem, wzrost obserwowany jest na poziomie ok. 2%. Na daną chwilę, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zwiększenie tempa wzrastającego zapotrzebowania nawet i do okolic czterech procent w skali roku. Na szczęście, nie powinien być to trend stały i z czasem, sytuacja powinna się unormować i wskazywać zniżkę.

Długoterminowe prognozy optymistyczne

O ile najbliższe lata ma cechować dalszy wzrost zapotrzebowania energetycznego z wyraźnym przyspieszeniem trendu, to sytuacja w kontekście długoterminowym wygląda pod tym względem znacznie korzystniej. Po najbardziej prawdopodobnym wzroście, nastąpi odczuwalny spadek. Obecny (raport za rok 2017) stan poziomu zapotrzebowania na energię elektryczną wynosi 173 TWh. Szacuje się, że następny rok (2018 r. – raport energetyczny zostanie przeprowadzony w 2019 r.) przyniesie wynik 175 TWh. Kolejny rok prawdopodobnie wykaże również trend zwyżkowy, w dodatku bardziej intensywny. Jednak prognozy na 2020 r. dają już bardziej korzystny obraz. Analitycy szacują, że wysokość zapotrzebowania energii elektrycznej spadnie do poziomu 169 TWh. Jest to dosyć duża różnica.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *