zarowka1Nikogo nie trzeba przekonywać, że opłaty za energię elektryczną są wysokie i warto szukać sposobów na ich zmniejszenie. Wbrew pozorom sposób jest wiele, na przykład zakup urządzeń energooszczędnych, jednak nie są one tak skutecznie jak zmiana dostawcy prądu oraz taryfy prądu. Pozwala to zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych miesięcznie. Jak to zrobić? Przede wszystkim przeanalizować kiedy zużywamy najwięcej energii elektrycznej.

Taniej w weekendy
W przypadku gospodarstw domowych bardzo często okazuje się, że największe zużycie prądu ma miejsce w weekendy. Nic w tym dziwnego – większość domowników jest w domu, wtedy też zazwyczaj sprzątamy, pierzemy, a więc zużywamy dużo prądu. W takich sytuacjach najkorzystniejsza taryfą będzie tak zwana taryfa weekendowa G12w. jest ona przeznaczona przede wszystkim dla gospodarstw domowych, ale świetnie sprawdzi się na przykład w akademikach.

Taryfa weekendowa G12W
G12W jest taryfa dwustrefową, czyli dzieli dobę na dwie strefy: strefę droższą (obejmuje godziny 6-13 oraz 15-22 od poniedziałku do piątku) oraz tańszą obejmującą godziny nocne 22-6 i okienko między 13 i 15 oraz sobotę i niedzielę. Jeżeli najwięcej energii elektrycznej zużywamy w godzinach nocnych oraz w weekendy to taryfa idealna dla nas.
Taryfa weekendowa G12W sprawdzi się w przypadku, gdy w ciągu tygodnia niewiele osób przebywa w domu, a najwięcej dzieje się właśnie w soboty i niedziele, ale także w gospodarstwach domowych, w których prąd używany jest do podgrzewania wody i ogrzewania budynku. To też idealna opcja dla tych, którzy potrafią tak zaplanować zużycie prądu, aby przypadało na godziny objęte niższą taryfą.

Taryfa weekendowa G12W staje się coraz popularniejsza, jednak zawsze należy pamiętać, że najpierw należy przeprowadzić szczegółową analizę opłacalności. Inaczej może się okazać, że zamiast oszczędzać będziemy płacić więcej.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *