Lampy ogrodowe w nocyWybór oświetlenia dookoła posesji nie jest sprawą łatwą. Planowanie rozmieszczenia i rodzaju lamp, w taki sposób, by jak najlepiej podkreślały charakter ogrodu i uprzyjemniały przebywanie w nim to jedno – drugą sprawą jest ich eksploatacja i właściwy dobór do pełnionej funkcji.

Najpopularniejsze rodzaje lamp to: kinkiety, słupki, reflektory i lampy ogrodowe nawierzchniowe. Każda z nich będzie pełniła inną funkcję i w dobrze oświetlonym ogrodzie zazwyczaj znajdziemy więcej niż jeden rodzaj.

Kinkiety najlepiej sprawdzają się przy wejściu do domów, altanek i garaży – mogą płasko przylegać do ściany budynku lub być odstające. Montaż na wysokości ok. 1,5-2m sprawia, że padające z kinkietu światło jest dobrze rozproszone i oświetla dużą powierzchnię ogrodu.

Słupki są dostępne w różnych wysokościach (mogą to być zarówno lampy montowane wzdłuż alejek jak i ponad dwumetrowe latarnie) i jest to prawdopodobnie najbardziej popularny rodzaj oświetlenia ogrodowego.

Reflektory i lampy nawierzchniowe sprawdzą się, przy akcentowaniu konkretnych elementów ogrodu, jak oczka wodne, ścieżki, czy ozdobne krzewy bądź rabatki. Reflektory dają silnie skoncentrowane, punktowe światło, które świetnie wyeksponuje każdy obiekt. Lampy nawierzchniowe wpuszczane bezpośrednio w ziemię lub płyty chodnikowe pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także użytkową – znajdując się na równi z podłożem, nie sprawiają problemów podczas zamiatania czy koszenia trawy.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *