Zmiana dostawcy prądu wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu najróżniejszych formalności i chociaż jest ona całkowicie darmowa, to jednak czasami trzeba ponieść dodatkowe koszty związane z modernizacją układu pomiarowego. Wszystko zależy od tego, kto jest właścicielem licznika i czy jest on dostosowany do zasady TPA. Jak zatem wygląda to w praktyce i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Modernizacja układu pomiarowego w firmie – kiedy jest niezbędna i czy wiąże się z jakimiś opłatami?

modernizacja ukladuModernizacja układu pomiarowego nie zawsze jest konieczna przy zmianie dostawcy prądu. Nie jest to potrzebne jeśli posiadany układ pomiarowy jest dostosowany do zasady TPA dotyczącej dostępu stron trzecich do sieci dystrybucyjnej. Jeśli system pomiarowy spełnia ową zasadę, to przedsiębiorca może wybrać dowolnego dostawcę energii. W przeciwnym razie konieczne jest uzyskanie warunków technicznych na przystosowanie danego układu do zasady TPA, wycenienie modernizacji oraz przygotowanie kosztorysu i uzgodnienie projektu technicznego z lokalnym operatorem. Jeśli chodzi o koszty takiej modernizacji układu pomiarowego, to są one najczęściej ponoszone przez operatora. Inaczej to jednak wygląda, jeśli właścicielem licznika pomiarowego jest przedsiębiorca. Wówczas to niestety on musi pokryć wszystkie koszty związane z modernizacją układu pomiarowego. Nie są to jednak małe kwoty. Koszty modernizacji układów pomiarowych liczone są w tysiącach złotych – średnio jest to od dziesięciu do nawet trzydziestu pięciu tysięcy złotych.

Jak wygląda przebieg wymiany licznika pomiarowego?

Wymiana licznika pomiarowego nie jest niczym skomplikowanym i trwa zaledwie kilkanaście minut. Wszystkim zajmują się przeszkoleni pracownicy danego operatora. Zanim monterzy przejdą do wymiany licznika, konieczne jest zapisanie stanu liczydła zdejmowanego urządzenia. Następnym krokiem jest zainstalowanie nowego licznika pomiarowego – w tym samym miejscu, co znajdował się poprzedni. Dalej monter zapisuje stan początkowy nowego urządzenia pomiarowego, a na koniec zakłada plomby na liczniku i jeszcze w paru innych miejscach. Przedsiębiorąca otrzymuje też dokument potwierdzający przeprowadzenie modernizacji układu pomiarowego wraz z informacjami odnośnie stanów ich liczydeł.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *