Grupa taryfowa G11 i G12 to najczęściej wybierane taryfy. Pierwsza jest uniwersalnym rozwiązaniem dla gospodarstwa domowego – cena energii elektrycznej jest stała, niezależnie od dnia czy godziny. Z kolei taryfa G12 obejmuje strefę z niższą i wyższą stawką, w zależności od szczytu przedpołudniowego lub popołudniowego. Niezależnie od tego jednak, na jaką taryfę się zdecydujemy, są sposoby na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i zredukowania jej kosztów w obu przypadkach. Jak zatem to zrobić?

Jak obniżyć skutecznie rachunki za prąd?

Podwyżki cen prądu są nieuniknione, a w naszych domach pojawia się coraz więcej urządzeń zasilanych energią elektryczną. Tak więc przyjdzie nam płacić więcej, jeśli chcemy pozwolić sobie na wygodę. Kto jednak bogatemu zabroni? Niezależnie od wybory korzystniejszej dla domowego gospodarstwa grupy taryfowej g11 lub g12, dobrze jest wiedzieć jak oszczędzać prąd. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym każdy z nas może obniżyć rachunki za prąd. Jak zatem to osiągnąć?

• Postaw na urządzenia energooszczędne, czyli pozbądź się prądożernych i przestarzałych telewizorów, lodówki czy pralki. Znacznie korzystniejsze będzie zainwestowanie w nowoczesne sprzęty. 

• Nie zostawiaj urządzeń w trybie czuwania, gdyż wówczas zużywają one prąd, nawet jeśli nie są w ogóle używane. Najlepiej będzie podłączyć najczęściej używane sprzęty do jednej listwy przepięciowej, za pomocą której będzie można odciąć całkowicie źródło zasilania w dowolnym momencie.

• Ostrożnie z czajnikiem elektrycznym, gdyż jest to pożeracz energii. W celu zmniejszenia zużycia energii, warto gotować w nim tylko tyle wody, ile jest nam akurat potrzebne w danym momencie. Zaleca się też sięgać po modele o większej mocy, dzięki czemu woda będzie się szybciej gotowała, a więc zostanie zużyte mniej prądu.

• Wymień żarówki na energooszczędne, które są obecnie coraz tańsze i łatwo dostępne. Najlepsze są lampy ledowe, które pomimo dość wysokiej ceny, są bardzo wydajne, a inwestycja szybko się zwróci.
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Nie bez znaczenia są też nasze i domowników przyzwyczajenia. Częste otwieranie piekarnika w celu sprawdzenia, czy wypiek jest już gotowy, to marnowanie energii elektrycznej. To samo dotyczy ciągle włączonego radia czy telewizora tylko po to, aby coś grało w mieszkaniu. Pamiętajmy o tym, że telewizory są bardzo energochłonne, więc korzystniejsze dla naszego portfela i zdrowia będzie poruszanie się na świeżym powietrzu.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *