budowaW myśl polskiego prawa budowlanego, w trakcie trwania budowy energia elektryczna wykorzystana do realizacji inwestycji musi być doprowadzona bezpośrednio ze złącza tymczasowego. Co więcej – doprowadzanie jej ze złącza docelowego jest wprawdzie możliwe od strony technicznej, ale nielegalne od strony prawnej. Zwłaszcza, że taryfa C11 (budowlana) charakteryzuje się dużą liczbą kosztów stałych, które podwyższają ogólny koszt energii elektrycznej praktycznie o połowę.

Energia fotowoltaiczna na budowie?
Teoretycznie koszty te można by zminimalizować co najmniej o kilkadziesiąt procent, wykorzystując w tym celu panele fotowoltaiczne. Trudno jednoznacznie nazwać je docelowym źródłem energii, głównie dlatego, że nikt zdrowo myślący nie traktuje ich jako głównego źródła energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.

Prąd budowlany ze słońca?
Problem wydaje się jeszcze ciekawszy głównie ze względu na czas realizowania inwestycji. Większość domów buduje się w okresie letnim i wiosennym. Oznacza to, że prąd uzyskany w tym czasie z paneli fotowoltaicznych, charakteryzowałby się znacznie wyższym natężeniem, niż prąd uzyskany z analogicznych źródeł w ciągu jesieni lub zimy.

Cała prawda o wydajności?
Według badań przeprowadzonych przez firmę APAInnovative na jednym z gliwickich biurowców, energia uzyskana „ze słońca” w ciepłe i słoneczne dni to maksymalnie 4 kWh. Analogiczna instalacja w ciągu pochmurnego dnia była w stanie wygenerować zaledwie 0.2 kWh. Mimo to, wspomniane 4 kilowatogodziny brzmią naprawdę kusząco.

Czy to się opłaca?
Mimo, że podane wyżej wartości mogłyby zachęcać do takich inwestycji nie oznacza to, że byłaby to dla nas inwestycja opłacalna. O ile koszt samych paneli mógłby się zamknąć w przedziale 3 – 4 tysięcy, drugie tyle musielibyśmy zapłacić za dodatkową instalację – konwertery i stabilizatory.

Podsumowanie
Wykorzystanie energii fotowoltaicznej na budowie nie jest sensowne. Po pierwsze – taka inwestycja jest mało opłacalna w krótkim terminie czasu. Po drugie – polskie prawo budowlane niejednoznacznie wypowiada się na ten temat. Wreszcie po trzecie – uzyskana w ten sposób energia pozwalałaby jedynie na uruchomienie części urządzeń elektrycznych. Prąd budowlany jest z kolei doprowadzany ze źródeł o wysokim, dopuszczalnym obciążeniu.

Jeśli interesują się Państwo możliwością doprowadzenia energii elektrycznej do budowanego budynku, zapraszamy na stronę: www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energetyczna/budowlana. Znajdą tu Państwo wiele ciekawych informacji na ten temat.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *