Choć bezsprzecznym liderem rynku energetycznego dla gospodarstw domowych jest taryfa G11, to G12 zdobywa coraz większą popularność i coraz większa ilość osób, które szukają oszczędności decydują się na zmianę zasad dostawy energii elektrycznej. Taryfa G12 jest drugą z najbardziej popularnych formuł naliczania opłat za korzystanie z prądu w gospodarstwach domowych. Sprawdźmy, czym się różni i kto może być jej odbiorcą.

Różnice między G11 i G12

żarowka black and whieTo, co w największym stopniu odróżnia G11 i G12 to sposób naliczania opłat za korzystanie z prądu. Taryfa G12 ma charakter dwustrefowy, co oznacza, że wprowadza różne stawki za energię w zależności od godzin, w której jest ona pobierana. G11 ma charakter jednostrefowy i posiada stałe stawki za korzystanie z prądu bez względu na porę doby. Taryfa G12 ma przewagę nad G11 pod kątem możliwości uzyskania gwarancji stałych cen (odbiorcy TPA). Wynikają one bowiem z zapisów umowy z operatorem i obowiązują do końca jej trwania zgodnie z ustalonym w zapisach terminem. Taryfa G11 nie daje takiej gwarancji. Ceny są tu bowiem regulowane w sposób urzędowy przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, a ich ustalenie odbywa się raz w roku. W praktyce oznacza to, że można spodziewać się podwyżek co roku.

Odbiorcy taryfy G12

Taryfa G12 kierowana jest do gospodarstw domowych. Przeznaczona jest dla osób, które potrafią przenieść swoją aktywność związaną z czerpaniem prądu na tzw. doliny, czyli pory doby, w których statystycznie notuje się niskie zużycie prądu. Są to godziny między 22-6 oraz 13-15. Jest ona zatem adresowana głownie do osób prowadzących nocny tryb życia. Taryfa G12 może wejść w życie dla odbiorców początkowych. Ma wtedy charakter urzędowy, a stawki są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Odbiorcami taryfy G12 mogą być także klienci TPA, czyli osoby, które dokonały zmiany sprzedawcy energii. Tego typu klienci mogą zyskać o wiele bardziej atrakcyjną ofertę. Otrzymują oni bowiem gwarancję stałej ceny wynikającej z zapisów umowy, a nawet możliwość negocjowania warunków na bardziej korzystne.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *