dostawca prąduMasz dość płacenia horrendalnych rachunków za prąd? Czas najwyższy zmienić dostawcę energii elektrycznej! Jeśli chodzi o formalności z tym związane, to wygląda to podobnie jak w przypadku zmiany operatora usług telekomunikacyjnych. Możemy to zrobić samodzielnie lub podpisać z wybranym przez siebie usługodawcą nową umowę z upoważnieniem, dzięki czemu to on wszystkim się za nas zajmie. Obecnie ma ma większego problemu ze znalezieniem znacznie korzystniejszej oferty. Jak zmienić dostawcę prądu i płacić mniej?

Zmiana dotychczasowego dostawcy prądu – czy to możliwe?
Chociaż wiele osób przez wiele lat korzysta z usług tego samego dostawcy prądu, niezależnie od nanoszonych przez niego podwyżek, to od roku 2007 mamy prawo do korzystania z sieci kupionej u dowolnego sprzedawcy. Prąd płynący w naszych gniazdach produkują jedne firmy (nie możliwości zmiany dystrybutora energii), a sprzedają ją inne. Firmy te obsługują różne obszary kraju, na których mają swój monopol. Chociaż na rynku największą popularnością cieszą się najwięksi sprzedawcy energii (Enea, Energia Obrót, PGE Obrót, RWE Polska- obecnie Innogy (www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/jak-zostac-klientem-innogy) i Tauron Sprzedaż), to pojawiły się także inne podmioty. Okazuje się, że mniejsi dostawcy w celu pozyskania klientów często mają do zaoferowania korzystniejsze ceny, dlatego też warto zapoznać się z ich cennikami.

Zmieniamy dostawcę prądu
Osoby mające opory przed zmianą dostawcy prądu w obawie o przerwę w dostawie prądu w czasie załatwiania wszelkich formalności, mogą odetchnąć z ulgą. Zmiana dostawcy prądu nie jest bowiem skomplikowana, a nowy sprzedawca zwykle zajmuje się wszystkim co niezbędne za naszym pełnomocnictwem. To na nim spocznie wówczas obowiązek poinformowania dotychczasowego dostawcy prądu o wypowiedzeniu umowy oraz pozostałych formalności związanych z siecią i licznikiem. Sprzedawca ma na to trzydzieści dni. Jeśli zaś jest to druga zmiana, to okres skraca się do czternastu dni.

W celu zorientowania się w bieżących cennikach krajowych sprzedawców energii, warto skorzystać z dostępnych w Internecie porównywarek. Jedną z nich jest na przygotowana przez Urząd Regulacji Energetyki. Po wpisaniu adresu zamieszkania i rocznego zużycia energii elektrycznej ukażą się nam wyniki, na podstawie których będziemy mogli z łatwością oszacować, która z dostępnych ofert zapewni nam największe oszczędności. Porównywarka wskaże na najkorzystniejszą dla nas firmę i taryfę, co przełoży się na niższe rachunki za prąd.

Add Your Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *