Oświetlenie wewnętrzne jest jednym z najważniejszych elementów wpływających na funkcjonalność oraz wygląd wnętrza. Bardzo ważne jest z tego powodu decydowanie się na takie zaplanowanie oświetlenia, aby zapewniało odpowiednią atmosferę oraz komfort korzystania z pomieszczeń.
Od czego zacząć planowanie?
Zdecydowanie najlepszym momentem na planowanie sposobu prezentowania się oświetlenia sufitowego jest etap wykonywania prac wykończeniowych. Wówczas można dokonać jeszcze zmian w instalacji świetlnej. Jednocześnie oświetlenie sufitowe powinno brać pod uwagę:
- konstrukcję konkretnego pomieszczenia,
- sposób rozmieszczenia mebli,
- wielkość pomieszczenia.
Jeśli pomieszczenie jest foremne wówczas lampy sufitowe mogą zapewnić niezbędną ilość światła dla całego pomieszczenia. Szczególnie w małych pomieszczeniach często nie trzeba stosować dodatkowego, miejscowego oświetlenia. Natomiast, gdy pomieszczenie ma wiele zakamarków, wnęk wówczas sama lampa sufitowa nie zapewnia odpowiedniego oświetlenia całej przestrzeni. Warto wykorzystywać wówczas dodatkowe oświetlenie kierunkowe, które doświetli konkretne przestrzenie, gdzie nie dociera oświetlenie sufitowe.
Punktowe oświetlenie
W wielu pomieszczeniach sprawdzi się punktowe oświetlenie, które jest umieszczane w sufitach i pozwala stworzyć równomierne światło. Odpowiednio rozmieszczone lampy podsufitowe są w stanie sprawdzić się choćby w kuchni czy przedpokoju. Jeśli właściwie zaplanuje się miejsca, gdzie znajdą się poszczególne lampy punktowe wówczas nie trzeba stosować miejscowego oświetlenia.
W wielu pomieszczeniach dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z lamp podsufitowych, które pozwalają na regulowanie natężenia światła. W ten sposób można zapewnić odpowiednie natężenie oświetlenie o różnych porach dnia czy przy wykonywaniu w pomieszczeniu innych czynności. Jest to przydatne rozwiązanie w łazienkach czy kuchniach.