Szacuje się, że do 2040 roku na drogach całego świata może znajdował się nawet pół miliona elektrycznych samochodów. To sprawia, że zainteresowanie takimi pojazdami znacząco rośnie również wśród Polaków. Jak działa elektryczne auto i dlaczego stanowi tak dobre dla środowiska rozwiązanie?
Zasada działania pojazdu elektrycznego
Energia, która jest niezbędna do zasilenia takiego samochodu, znajduje się w akumulatorze pojazdu. Auto jest wyposażone w falownik, który umożliwia przetworzenie prądu stałego w zmienny, a ten ostatni daje samochodowi możliwość przemieszczania się. Silnik elektryczny wytwarza pola magnetyczne i prowadzi do pozyskiwania energii, która pozwala na wytworzenie ruchu obrotowego.
Taka elektromobilność w Polsce wciąż raczkuje, w związku z czym ładowanie akumulatora samochodu elektrycznego odbywa się zazwyczaj na terenie prywatnej posesji. Stacji ładowania dostępnych powszechnie jest wciąż stosunkowo niewiele, choć – jak wskazują statystyki – sytuacja ta zmienia się na korzyść z każdym kolejnym rokiem.
Ile trwa ładowanie pojazdu?
Dokładny czas ładowania jest uzależniony od źródła zasilania, a także rodzaju samochodu i akumulatora, w który jest on wyposażony. Zasadniczo jednak w warunkach domowych pełne naładowanie zajmuje około 8 godzin – przy czym czas ten może ulec nieznacznemu skróceniu lub wydłużeniu w zależności od warunków.
Jeśli zaś chodzi o publiczne stacje ładowania pojazdów, można podzielić je na stacje standardowego ładowania oraz te, w których akumulator samochodu można napełnić znacznie szybciej. W związku z wysokimi kosztami inwestycyjnymi tych drugich jest znacznie mniej.
Właściciel samochodu elektrycznego powinien również pamiętać, że stacje szybkiego ładowania powinny być wykorzystywane jedynie w sytuacjach awaryjnych, gdyż mogą prowadzić do szybszego zużywania się akumulatora.
Samochody elektryczne są rozwiązaniem korzystnym dla środowiska, bowiem nie prowadzą do wytwarzania szkodliwych spalin. Choć kwestią sporną pozostaje zagadnienie utylizacji akumulatorów, same pojazdy są znacznie bardziej ekologiczne od pojazdów spalinowych.