Kompensacja mocy biernej pozwala na zmniejszenie zużycia prądu o kilkadziesiąt procent i przedłuża żywotność urządzeń elektrycznych – czy rzeczywiście jest to prawda? Z pewnością każdy chciałby, aby tak właśnie było. Nie ma co ukrywać, że ceny za zużycie energii elektrycznej są niemałe i nic nie zanosi się na to, aby w przyszłości miało się to zmienić na korzyść jej odbiorców. Czym zatem tak naprawdę jest kondensator prądu i czy warto zainwestować w takie rozwiązanie?
Kompensacja mocy biernej
Kondensator prądu to nic innego jak kompensator mocy biernej indukcyjnej. To nieduże urządzenie elektryczne instaluje się w gniazdku elektrycznym, po czym można zaobserwować redukcję wartości prądu. Dzieje się tak na skutek kompensowania mocy biernej indukcyjnej, jednakże nie ma związku ze zmniejszeniem poboru prądu. Tak naprawdę to na tego typu urządzeniach korzystają przede wszystkim sprzedawcy energii elektrycznej, gdyż odbiorcy płacą za zużytą energię czynną, a nie bierną. Podczas wykorzystywania urządzeń indukcyjnych zwiększa się pobór energii biernej, a zadaniem kondensatorów jest kompensowanie jej. Trzeba pamiętać o tym, że dostawcy wyraźnie zaznaczają w umowie limit poboru energii biernej do czynnej i za przekroczenie go, naliczana jest dodatkowa opłata. Przez to właśnie odbiorca może odnotować zawyżone rachunki za prąd. Jako, że w przypadku odbiorców indywidualnych takiej opłaty nie ma, to w domowych instalacjach takie rozwiązanie niekoniecznie będzie ekonomiczne.
Jak zatem można zmniejszyć rachunki za prąd w gospodarstwie domowym?
Tak naprawdę to jest wiele sposobów na cieszenie się mniejszymi rachunkami za zużycie energii elektrycznej. Zaleca się wymieniać sprzęty RTV i AGD na bardziej energooszczędne, wyłączać urządzenia elektryczne na noc, zainwestować w żarówki energooszczędne, rozważyć zmianę taryfy czy nawet dotychczasowego dostawcy prądu, wymienianie uszczelek i częste odmrażanie lodówki, niekorzystanie z funkcji stand-by, ustawienie lodówki jak najdalej od źródła ciepła czy niezostawianie włączonego laptopa, gdy nie jest użytkowany przez dłuższy czas.