Prąd ze słońca to darmowe źródło energii, dzięki któremu możliwe byłoby mocne odciążenie domowego budżetu. Jako, że w domach i mieszkaniach można spotkać coraz więcej urządzeń elektronicznych, opłaty za prąd rosną. Dlaczego zatem tak wiele osób nadal nie ma zamontowanych instalacji typu baterie słoneczne na dachach swoich domostw? Najczęściej odpowiedź jest taka sama – panele fotowoltaiczne to jednorazowa, ale wciąż niemała inwestycja, na którą nie każdy może sobie pozwolić.
Baterie słoneczne czy też może kolektory?
Osoby decydujące się na korzystanie z energii słonecznej, mają do dyspozycji baterie słoneczne, czyli ogniwa fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Z kolei solary dostępne są w wersji cieczowej i powietrznej. Oczywiście energia pozyskana ze słońca wymaga odpowiedniego przetworzenia, co odbywa się na drodze konwersji promieniowania słonecznego na ciepło czy energię elektryczną. Tak powstanie prąd ze słońca. Wyróżnia się wobec tego konwersję fototermiczną i konwersję fotowoltaiczną.
W pierwszym przypadku wykorzystywane są kolektory słoneczne w celu pochłaniania energii bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Służy ona najczęściej do podgrzewania wody użytkowej czy też do ogrzewania mieszkania. Jeśli chodzi zaś o konwersję fotowoltaiczną, to wykorzystuje się tutaj panele fotowoltaiczne. Dzięki ogniwom zbudowanym z płytki krzemowej możliwe jest powstanie napięcia elektrycznego, czyli prądu. Wiele osób interesuje to, jak wygląda kwestia sprawności kolektorów i paneli fotowoltaicznych. Znacznie skuteczniejsze są solary, których sprawność plasuje się na poziomie 80%. W przypadku baterii słonecznych jest to poniżej 20%, średnio 10-16%.
Ile mniej więcej kosztuje wybudowanie przydomowej elektrowni słonecznej?
Nie ma co ukrywać, że inwestycja we własną elektrownię pochłania sporo pieniędzy, jednakże jest to jednorazowy wydatek, a ponadto ceny ogniw fotowoltaicznych cały czas idą w dół. Na instalację fotowoltaiczną składa się kilka elementów. Chodzi tutaj nie tylko o same panele, ale także o instalację stałoprądową, koszty związane z pracami ziemnymi i projektowo-instalacyjnymi. Można za to liczyć na długi okres gwarancji oraz na dofinansowanie. Ponadto dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznej zwiększa się wartość nieruchomości.