Każda firma ponosi duże koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej. Jeśli nie korzysta z odnawialnych źródeł energii, uzależniona jest od wahań cen na rynku energii i aktualnej oferty. Rachunki za prąd pochłaniają dużą część firmowego budżetu, dlatego należy zadbać o zoptymalizowanie procesów związanych ze zużyciem energii w przedsiębiorstwie. Bardzo pomocny okazuje się być audyt energetyczny, którego głównym celem jest określenie sposobów obniżania zużycia energii.
Audyt energetyczny – co to takiego i po co?
Audyt energetyczny jest narzędziem określającym zakres, parametry techniczne/ekonomiczne i sposób planowanej inwestycji. Wskazuje ono na najlepsze dla przedsiębiorstwa rozwiązania, określając najbardziej opłacalne pod względem ekonomiczności działania i oszczędności będące efektem ich zrealizowania. Podczas audytu energetycznego analizowane są wszystkie elementy generujące koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej w przedsiębiorstwie. Celem audytu jest zmniejszenie poboru prądu, czyli zredukowanie ponoszonych kosztów. Cena takiego audytu uzależniona jest przede wszystkim od wielkości firmy i poziomu skomplikowania procesów zużywających energię. Audyt energetyczny może zostać przeprowadzony jednorazowo, ale znacznie większe korzyści przynosi jego cykliczne zlecanie. Rozwiązanie to sprawdza się wszędzie tam, gdzie dąży się do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i poprawienia efektywności zużywanej energii. Wszystko to przekłada się na długofalowe oszczędności.
Audyt wewnętrzny i zewnętrzny
Audyt energetyczny składa się z dwóch części – audytu wewnętrznego i zewnętrznego. W przypadku tego pierwszego analizowana jest aktualna oferta dostawcy prądu, dobierana jest odpowiednia moc umowna. Z kolei podczas audytu zewnętrznego bierze się pod uwagę cały system zużywania energii elektrycznej, łącznie z wodą, ogrzewaniem i gazem. Przy użyciu odpowiednich narzędzi możliwe jest znalezienie źródeł największego zużycia energii i obszarów, które można zoptymalizować. Pierwszym etapem audytu energetycznego jest inwentaryzacja, potem przestawienie planu audytu, następnie wykonuje się audyt, a na koniec sprawdzany jest raport audytu.
Więcej o audycie energetycznym: https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2019/audyt-energetyczny
źródło: https://www.cire.pl/item,142863,13,0,0,0,0,0,audyt-energetyczny-przedsiebiorstwa—obowiazek-i-korzysci.html