Elektryka jest dziedziną techniki oraz nauki, która jest związana między innymi z wytwarzaniem oraz rozdzielaniem energii elektrycznej. Wspominając o rozdziale, należy jednocześnie nadmienić o blokach rozdzielających, które w tym zakresie pełnią ważną funkcję.
Producenci bloków rozdzielających nieustannie starają się zmniejszyć gabaryty szaf sterowniczych oraz rozdzielnic. Wiąże się to jednak również z coraz to bardziej zaawansowanymi technologicznie układami zasilania i sterowania.
Co to są bloki rozdzielające?
Blok rozdzielczy to jeden z podstawowych elementów rozdzielnicy. Obok nich wymienia się również styczniki, wyłączniki silnikowe oraz nadprądowe, rozłączniki izolacyjne, a także przekaźniki interfejsowe.
Bloki rozdzielcze mają za zadanie pomóc w organizacji przestrzeni obudowy rozdzielczo-sterowniczej. Służą one przede wszystkim do rozdziału energii elektrycznej.
Podstawowe parametry bloków rozdzielczych to między innymi napięcie izolacji, prąd znamionowy, liczba zacisków, stopień zanieczyszczenia, przyłączalność znamionowa, można je dostać tutaj, a także napięcie udarowe wytrzymywane oraz wartość skuteczna prądu zwarcia.
Blok rozdzielający: zastosowanie
Blok rozdzielający stosuje się do rozdzielenia obwodów w zakresie układu sterowania, między innymi:
- zasilania silnika 3-fazowego,
- zasilania silnika 1-fazowego,
- zasilania obwodu napięcia sterowniczego 230V.
Typy bloków rozdzielczych
Bloki rozdzielcze dzieli między innymi ze względu na parametry prądu obciążenia znamionowego, ilość zacisków przyłączeniowych w obrębie danych rzędów, wielkość zacisków przyłączeniowych, zacisków odpływowych.