Instalacje fotowoltaiczne cieszą się za granicą ogromną popularnością, ale w Polsce również coraz więcej osób zaczyna korzystać z alternatywnych źródeł energii– zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni. Chociaż trudno jest o całkowite pokrycie zapotrzebowania firmy na energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej, to jednak korzystanie z niej przynosi liczne korzyści i pozwala na uzyskanie nieprzeciętnych oszczędności w skali roku.
Energia dla firm z odnawialnych źródeł energii?
Z instalacji fotowoltaicznych korzystają zarówno firmy, jak również gospodarstwa domowe – zarówno domy jednorodzinne, jak również wielorodzinne. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na uniezależnienie się od wahań cen prądu na rynku i ograniczenie kosztów. Oprócz zużywania energii elektrycznej na bieżące potrzeby przedsiębiorstwa, możliwe jest sprzedawanie nadwyżek wyprodukowanego prądu do sieci energetycznej. Połączenie obu tych rozwiązań przynosi najwięcej korzyści firmie. Zgodnie z obowiązującym prawem każdy dostawca prądu jest zobligowany do podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci i do odkupienia nadwyżek wyprodukowanej energii. Montaż systemu solarnego jest skutecznym sposobem na ograniczenie poboru energii od dystrybutora, co przekłada się na znaczącą redukcję kwot widniejących na rachunkach za prąd. Wysokość oszczędności uzależniona jest od tego, jaką ma moc instalacja fotowoltaiczna i jakie jest zapotrzebowanie na energię w firmie.
Kredyt, leasing, stopa zwrotu
Kupno i montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga zainwestowania niemałych pieniędzy, ale jest to jednorazowa inwestycja, która wraz z upływem czasu się zwraca. Możliwe jest nie tylko uzyskanie dofinansowania, które przyśpieszy zwrot z inwestycji, ale także kredytu preferencyjnego. Tego typu pożyczkę można uzyskać, składając stosowny wniosek chociażby w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeszcze inną opcją jest wzięcie instalacji fotowoltaicznej w leasing. W przypadku tarczy podatkowej jest to wówczas znacznie bardziej korzystne rozwiązanie niż kredyt bankowy. Jeśli chodzi o wysokość stopy zwrotu inwestycji, to oscyluje ona między 10-15% rocznie. W przypadku uzyskania dotacji czy preferencyjnej pożyczki inwestycja zwraca się jeszcze szybciej. Instalacja fotowoltaiczna odznacza się żywotnością liczoną w co najmniej trzydziestu latach, podczas których inwestycja w nią może zwrócić się nawet kilkukrotnie. Aby dowiedzieć się o tym więcej koniecznie sprawdź https://www.innogy.pl/pl/msp.