Corocznie w Polsce produkuje się około 160 TWh energii elektrycznej. Największy w tym udział ma węgiel, dopiero na dalszych pozycjach lokuje się biomasa oraz gaz.
Węgiel jako najczęściej wykorzystywany w produkcji energii elektrycznej surowiec
W Polsce zdecydowana większość produkowanego prądu powstaje przy wykorzystaniu węgla. Udział węgla kamiennego to ponad 43%, w przypadku brunatnego jest on nieco mniejszy i wynosi około 33%.
Jeszcze do niedawna rynek energii elektrycznej w Polsce, szerzej opisany tutaj, wyglądał nieco inaczej. Jednak podjęte przez Unię Europejską działania zmusiły Polskę do większej dbałości o środowisko, a tym samym znaczące zmniejszenie wykorzystywania w produkcji energii elektrycznej węgla. Jednak nie jest to jedyna przyczyna zmniejszenia wykorzystywania tego surowca. Kolejna to fakt, że jego wydobycie staje się coraz trudniejsze, a same złoża znajdują się już dość blisko wyczerpania.
Dlatego też w kraju podejmowane są powoli kroki, dzięki którym w najbliższych latach ma znacząco wzrosnąć wykorzystywanie o produkcji prądu OZE.
Gdzie wytwarzany jest prąd?
Prąd wytwarzany jest w elektrowniach, czyli obiektach przemysłowych. Elektrownie mogą być bardzo różne, a ich klasyfikacja zależna jest od materiału, jaki wykorzystywany jest do produkcji energii. Mając to na uwadze, tego typu obiekty można podzielić na:
– elektrownie wykorzystujące energetykę konwencjonalną (cieplne węglowe, cieplne gazowe, wodne przepływowe, wodne zaporowe, wodne szczytowo-pompowe, elektrownie atomowe);
– elektrownie wykorzystujące energetykę niekonwencjonalną (elektrownie wiatrowe, geotermiczne, pływowe, maremotoryczne, słoneczne, paliwowe).
Sprzedaż energii elektrycznej
Rynek energii elektrycznej to nie tylko produkcja, ale również sprzedaż. W Polsce energia elektryczna do ostatecznego odbiorcy trafia za pośrednictwem spółek obrotu, zajmujących się skupowaniem energii od jej producentów.
Duży udział w sprzedaży prądu na polskim rynku mają spółki, które powstały w wyniku wydzielenia ich struktury z dawnych zakładów energetycznych.