Oświetlenie domu to dobry projekt, zrozumienie podziału funkcjonalnego mieszkania i umiejętność dobrania odpowiedniego źródła światła do potrzeb każdego z domowników to klucz do stworzenia idealnego oświetlenia domu. Kluczem do zaprojektowania oświetlenia domowego w każdym wnętrzu jest wybór odpowiedniego źródła światła, jego rodzaju, natężenia lub barwy, w zależności od konkretnego miejsca, potrzeb domowników i otoczenia.
Oświetlenie ogólne
Oświetlenie ogólne, które powinno równomiernie oświetlać całe wnętrze. Pozwala to na pełne oświetlenie pomieszczenia, ale nie jest wystarczające, zwłaszcza w kuchni lub biurze, gdzie należy zastosować reflektor, który skupia światło i nie rozprasza go.
Podczas pracy przy biurku, czytania książki w łóżku lub krojenia warzyw przy stole kuchennym potrzebne jest intensywne światło skierowane w dół: na stół, książkę lub deskę do krojenia. Odpowiednim oświetleniem ogólnym może być pojedynczy żyrandol lub kilka lamp w suficie, np. halogeny w suficie podwieszanym.
Oświetlenie dekoracyjne
Oświetlenie dekoracyjne, które jest głównie dekoracyjne lub pomaga podkreślić elementy dekoracyjne. Są to różnego rodzaju taśmy LED i oświetlenie segmentowe, lampy stojące do salonu i podłogowe oraz kinkiety.
Oświetlenie punktowe
Oświetlenie punktowe dostosowane do funkcji poszczególnych obszarów domu. Są to bardzo praktyczne i użyteczne źródła światła, ponieważ zapewniają wiele funkcji w wygodnym i dobrze oświetlonym otoczeniu. Oświetlenie punktowe przyda się oczywiście w kuchni nad blatem kuchennym, na biurku, nad łóżkiem w sypialni podczas czytania książki przed snem, przy komputerze, a także w łazience nad lustrem.