Na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych, które pozwalają nie tylko zaoszczędzić, ale i przyczynić się do emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a więc do ochrony środowiska. Jakie płyną korzyści z posiadania pojazdu zasilanego prądem?
Stacja ładowania samochodów elektrycznych spotykana w coraz większej liczbie miast
Jednym z minusów samochodów elektrycznych jest niedobór punktów doładowań. Wcale nie jest tak prosto znaleźć stację ładowania pojazdów elektrycznych. Na szczęście powstaje ich coraz więcej, a w dużych miastach rośnie liczba parkingów wyposażonych w systemy do ładowania silników zasilanych prądem. Oczywiście zanim powstanie efektywna sieć takich punktów ładowania minie trochę czasu, ale wówczas i ceny samochodów elektrycznych staną się bardziej przystępne, a więc wzrośnie na nie popyt. Już teraz coraz więcej osób decyduje się na zakup pojazdu wyposażonego w baterię zasilaną prądem. Na ich korzyść z pewnością przemawiają niższe koszty związane z ich użytkowaniem. Znacznie łatwiej jest też przewidzieć wydatki związane z naładowaniem samochodowej baterii elektrycznej niż w przypadku tradycyjnego auta ze względu na ciągle zmieniające się ceny paliw. Ponadto rośnie zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii i coraz więcej osób inwestuje w panele słoneczne, co pozwala zanotować jeszcze większe oszczędności. Jazda samochodem elektrycznym, który został zasilony darmową energią słoneczną, staje się jeszcze bardziej opłacalna.
Co jeszcze przemawia na korzyść samochodów elektrycznych?
Trzeba również pamiętać o tym, że napęd samochodu elektrycznego ma prostą konstrukcję, co pozwala na ograniczenie ryzyka wystąpienia awarii auta do minimum. Nie ma także potrzeby wymieniania filtrów ani też olejów. Wszystko to przekłada się zatem na niemałe oszczędności. Autem elektrycznym znacznie łatwiej się także steruje tym bardziej, że wiele z nich wyposażonych jest w automatyczną skrzynię biegów. Z pewnością młodzi kierowcy oraz kobiety to docenią. Niezaprzeczalną zaletą pojazdów zasilanych prądem jest to, że są one przyjazne dla środowiska. Oprócz cichszej pracy samego auta, można liczyć także na znacznie mniejszą ilość wytwarzanych spalin. Nie trzeba martwić się zatem ciągłym narażeniem na hałas ani też emisją dwutlenku węgla, czyli zanieczyszczaniem środowiska naturalnego. Wielu ekspertów twardzi także, że w razie wystąpienia wypadku, samochód elektryczny jest znacznie bezpieczniejszy niż tradycyjne auto. Chodzi tutaj głównie o kwestię łatwopalnych substancji typu paliwo, których nie ma w aucie zasilanym prądem. Zmniejsza się zatem diametralnie ryzyko wybuchu.