Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą szuka oszczędności, jednakże czasami przedsiębiorcy mają możliwość zredukowania ponoszonych kosztów, ale nawet nie zdają sobie z tego faktu sprawy. Przykładem jest chociażby redukcja kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Okazuje się, że poprzez zmianę dotychczasowej taryfy można zaoszczędzić nawet do 30%. Jest to więc w przeciągu roku bardzo duża różnica. Bardzo ważne jest zatem to, aby dobrze dopasować taryfę do indywidualnych potrzeb swojej firmy. W niektórych przypadkach korzystna będzie taryfa jednostrefowa, a w innych dwustrefowa.
Taryfa C12a czy C12b?
W przypadku małych przedsiębiorstw, które działają przede wszystkim w godzinach porannych i popołudniowych, zwykle najczęstszym wyborem jest taryfa jednostrefowa. Jeśli jednak możliwe jest ustawienie działania urządzeń elektronicznych na określone godziny, warto zwrócić uwagę na taryfę dwustrefową, gdzie doba podzielona jest na dwie strefy – z dwiema cenami za kilowatogodzinę. Taryfa C12a jest modyfikacją taryfy C12, gdzie obowiązują dwie stawki. Niższa cena za kilowatogodzinę obowiązuje w godzinach pozaszczytowych, czyli przykładowo od 13.00 do 15.00 oraz od 22.00 do 6.00. Z kolei opłata za prąd jest wyższa w godzinach szczytowych, czyli od 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00.
Jeśli chodzi natomiast o taryfę C12b, to również jest to modyfikacja taryfy dwustrefowej, gdzie w ciągu dnia obowiązują wyższe stawki za kilowatogodzinę, a w nocy za zużycie prądu płaci się znacznie mniej, czyli w godzinach od 22.00 do 6.00. Warto tutaj zaznaczyć, że taryfa C12b jest taryfą niskiego napięcia o mocy umownej do 40 kWh.
Jak zmienić dotychczasową taryfę?
Jeśli dany przedsiębiorca nie jest zadowolony z sumy widniejącej na swoim rachunku za zużycie prądu, może w każdej chwili zmienić dotychczasowego dostawcę energii elektrycznej czy też zmienić taryfę. Jest to całkowicie bezpłatne. Wystarczy skontaktować się ze swoim bieżącym sprzedawcą prądu w celu zmiany umowy. Czasami wymagane jest dodatkowa zmiana licznika w przypadku zmiany taryfy jednostrefowej na dwustrefowej, ale nie wiążą się z nią żadne dodatkowe koszty.